Norman Lamps 620PS40P-120V - Volts: 120V, Watts: 620W, Type: PS40P Light
★★★★★ 4.6 20 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by your-ikupa.de
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Voltage: 120V, Wattage: 620W, Type: PS40P Light Bulb, Length: 10.2 in. overall length, Diameter: 5.00 in. overall diameter, Base Type: E40 (mogul pre-focus base), Life Hours: 2,000, Dimmable: Yes, Features: Clear Glass - Norman Lamps, Inc.
UPC 600300308174
Shape PS40
Voltage 120 Volts
Wattage 620 watts
Bulb Base E40
Brand Name Norman Lamps
Brightness 8060 lumen
Efficiency 10 lm/W
Light Type Incandescent
Model Name 620PS40P-120V
Unit Count 1.0 Count
Light Color Multicolor
Manufacturer Norman Lamps
Model Number Norman Lamps
Power Source Corded Electric
Material Type PCB, Steel
Control Method App
Controller Type Push Button
Number of Items 1
Package Quantity 1
White Brightness 8060 Lumens
Light Source Type Incandescent
Power Consumption 620 Watts
Additional Features Long Lasting
Indoor Outdoor Usage Indoor
Light Source Wattage 620 Watts
Color Rendering Index 80
Item Dimensions W x H 5"W x 10.2"H
Connectivity Technology Normal bulb
Specific Uses For Product Lamp
Accepted Voltage Frequency 100 to 120 Volts and 60 Hertz
Light Source Operating Life 2000 Hours
Incandescent Equivalent Wattage 620 Watts
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
20 ratings | 8 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (17)
4 stars
3% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)